Hangulat-változás 92.1

A mai nappal elindul főszerkesztői jegyzetünk, amelyben Szatmári Róbert osztja meg gondolatait az olvasókkal. Klasszikus zene és minden, ami hozzá tartozik: személyes hangvételű írások rádióról, zenéről és kultúráról…

„Kiből lesz jó klasszikus zenei műsorvezető? A kérdés nem új keletű, és nálam sem csupán a mostani változások kapcsán merült fel. Mint ahogy az sem, hogy miként érdemes tálalni manapság ezt a fajta zenét? Létezik-e olyan, hogy „mit bír el” ez a fajta muzsika, vagy ez a kérdés egyszerűen fel sem merülhet? Kell-e teremteni külön alkalmat arra, hogy klasszikusokról beszéljünk, vagy csak egyszerűen zenét hallgassunk? Azt gondolom, hogy ez a zene jellegéből adódóan más, mint az ún. könnyedebb műfaj, a pop vagy a rock. Pl. a klasszikusok esetében többnyire nem találkozunk állandó dobkísérettel, gyakran több, mint 100 hangszer szólal meg egyszerre és gyakoriak a tempóváltások is. Ha az ember fia (és lánya) egy Red Hot Chili Peppers koncertre megy – ez most valahogy eszembe jutott -, akkor ott mozogni is fog, az őrjöngés talán már túlzás, de mindenképp kiad magából valamit. A klasszikus zene más. Ilyenkor az ember fia (és lánya) inkább befogad, hátradől és lazít, alkalmasint gondolkodik és még asszociál is. Ilyenkor felöltözünk, felvesszük az estélyit, vagy épp az öltönyt, ünnepélyesen felkészülünk, hogy valami hatni fog ránk, valami magasztos, olyan élmény, amin és amiben elmerenghetünk. Vagy: az ember fia (és lánya) hetykén lerúgja papucsát, köntösében és otthonkájában, bermudájában, egy koktél társaságában, vagy halóingében és pizsamájában áll készen a nyugtató feltöltődésre. Nos, ez utóbbi esetben tökéletes választás a Klasszik Rádió. Az egyik, ha nem a legfontosabb szempont pedig a hangulat. Ugyanis a hangulat sokkal inkább hitelesít, mint a száraz és hideg szakértelem, természetesen megadván utóbbinak is a neki járó tiszteletet, szükségességet és helyet. Így tehát számomra mindig is sokkal lényegesebb az adott hangulat megragadása, no és persze szinten tartása. Az, hogy valaki kézen fogjon, magával ragadjon és végigvigyen egy úton anélkül, hogy a sebváltóhoz kellene nyúlnom…
Új műsoraink lettek. Illetve az egyik csak megújult, de a másik teljesen új lett. Még a címe is megváltozott. Reggel egy nő és egy férfi. Egy empatikus hang és egy racionális, amely örökké vitára kész. Nagyon különböznek, ugyanakkor ki is egészítik, sőt erősítik is egymást. A flash és a matek. Ha jól belegondolunk, ez a barokk óta benne van a zene nevezetű csomagban. Nem, nem csak a pop-rockban. A friss, délután 4 és 7 között adásba kerülő, szintén élő Intermezzo pedig egészen különleges házigazdát kapott. A humort kedvelők közül ki ne ismerné Nádas György nevét? Bizonyára a legtöbben, igen. Itt és most azonban nem mond nekünk viccet, egyszemélyes stand up-ot sem produkál, hanem zeneszerzőkről, zeneművekről, gasztronómiáról, filmről, színházról mesél, sokszor másodmagával. Ismeri a dörgést. Sturm und drang. Most azonban mindenki nyugodjon le. Klasszikusok. Csak könnyedén.”
 
Back To Top