XII. BUDAVÁRI BACH FESZTIVÁL, LISZT, A VIRTUÓZ ZONGORAMŰVÉSZ, ALKALOMADTÁN REGÉNY A NYITÁNYBAN

A hétfői Reggeli Expresszben XII. Budavári Bach Fesztivál – Nemzetközi Orgonafesztivál „BACH+1” koncertekről mesél Bán István orgonaművész. A Klasszik Anekdotákban ebben a hónapban Liszt Ferenc lesz az állandó vendég és második alkalommal most a talán legismertebb oldalát fogjuk közelebbről megnézni. Ez Liszt zongoraművész-virtuózai oldala. A Könyvjelző rovatban Légrádi Gergely író legújabb regényéről az Alkalomadtánról beszélgetünk a szerzővel.

 

XII. BUDAVÁRI BACH FESZTIVÁL

XII. Budavári Bach Fesztivál – Nemzetközi Orgonafesztivál „BACH+1” idén ősszel is jelentkezik október 12 és november 6 között 9 alkalommal várja az érdeklődőket a Budavári Evangélikus Templomba. A Budavári Önkormányzat és Budavári Bach Fesztivál két fesztivált szervez minden évben, a régióban egyedülálló módon kizárólag historikus hangszerek megszólalásával: nyár elején tisztán Bach művekkel, ősszel a „Bach+1” mottó mentén, neves külföldi orgonaművészek közreműködésével. A műsorban minden vendégművész maga dönti el, kit, vagy mit választ BACH mellé, ami egy igen izgalmas sorozatot eredményez évről évre Magyarország legnagyobb barokk-orgonájának varázslatos hangjának ölelésében. Az orgonaművészekről, a koncertekről Bán István orgonaművész, a fesztivál alapítója mesél a Reggeli Expressz rovatban.

 

LISZT FERENC A KLASSZIK ANEKDOTÁKBAN – LISZT, A VIRTUÓZ ZONGORAMŰVÉSZ

Ebben a hónapban Liszt Ferenc egyéniségével, jelenségével, zeneszerzői működésével, virtuozitásával.

A Liszt-jelenségről már beszéltünk az előző adásunkban, most a talán legismertebb oldalát fogjuk közelebbről megnézni. Ez Liszt zongoraművész-virtuózi oldala. Lisztről, a vituózról már a saját kortársai is gyakorlatilag csak szuperlatívuszokban beszéltek. Ez a fajta Liszt-jelenség, aki ilyen elképesztő technikával rendelkezik, az egészen elképesztő volt, már az első koncertjétől kezdve. Ez az első nyilvános koncertje 1823-ban volt, Sopronban, ekkor Liszt 12. évében járt. A virtuóz korszak csúcsára pedig gyakorlatilag a 20-as 30-as éveiben ért, ez az 1830-1840-es évek. Békéssy Lili, zenetörténész, a Klasszik Rádió zenei szerkesztője mesél a Liszt Ferenc játékáról.

ALKALOMADTÁN REGÉNY A KÖNYVJELZŐBEN

Légrádi Gergely író és gondolkodó ember legújabb regénye, Az Alkalomadtán egy magába forduló, csorbult családfa rajza, amelynek ágai meghajlanak a generációs traumák és a kimondatlanul maradt szavak súlya alatt.

Az Alkalomadtán feszültséggel teli családtörténet, ahol a generáció legfiatalabb tagjának kell szembenéznie a feldolgozatlanul hagyott múlt örökségével.

A regény négy szólamban, a fiú, az apa, az anya és a nagyapa hangján szólal meg, ahol ki-ki a saját történetét meséli – míg észre nem vesszük, hogy mind ugyanarról beszélnek. Szereplői együtt- és egyet álmodnak, együtt-hallgatnak, együtt-olvasnak és nem utolsó sorban végérvényesen együtt kovászolódnak egy lezárt csatos üvegben. A Könyvjelző rovat vendége Légrádi Gergely író.

NYITÁNY – Szerémi Nórával
Adás: 2022.10.10.

Back To Top