Schlanger András színházról, gasztronómiáról

Az Intermezzoban Bálint Edina vendége Schlanger András színész, rendező, fókuszban színház és gasztronómia.

Schlanger András rendezésében láthatjuk a Sörgyári capriccio-t a Veres 1 Színház játékával július 30-án. „Anyám imádta a színházat, egész életében színházat játszott, imádott próbálni és szerepelni, és én azt kívántam, bárcsak olyan volna, mint a többi anya. A családunk olyan volt, mint egy körhinta, de nem anyám, hanem Pepin bácsi volt a tengely, amely körül forgott. (…) A bácsikám volt az én cipészmesternek és malátafőzőnek álcázott Múzsám. Lelkesedtem Pepin bácsiért, a város minden férfija pedig anyámért lelkesedett.”

Sörgyári capriccio Bohumil Hrabal egyik leghíresebb regénye, a belőle készült Menzel-film pedig immár generációk szeretett mozija. Nem véletlen, hogy világszerte, Magyarországon is, sok színi változat készült a műből, és sok színész szerepálma Mariska vagy Pepin bácsi. A Veres 1 Színház új adaptációja (Bognár Róbert és Schlanger András munkája) követi a sikeres hagyományokat és kiváltképp Hrabal egyik legjobb barátjának, a cseh rendező Ivo Krobotnak bölcs tanácsait, de egyszersmind arra törekszik, hogy – alkalmazkodva a hely szelleméhez – megújítsa a darabot. Ennek jegyében nincsenek konvencionális díszletek, a mobil elemeket a színészek mozgatják, s alakítanak hentesboltot a városka főteréből vagy szállodai sörkertet a gondnoki lakásból. A jelmezek is leginkább jelzésszerűek, a színészek nyílt színen öltöznek, változtatják karakterüket. A „legfőbb szereplő” Mariskát (és a gyermek Hrabalt) leszámítva minden színész több figurát alakít, Boda fodrász például igazgatósági tagként, bordélyvendégként, járókelőként, tűzoltóként és színészként is megjelenik. A szöveg nem szorítkozik  az alapműre, felhasznál elemeket, motívumokat más Hrabal-kötetekből is (Őfelsége pincére voltam, A szép hentesné, Véres történetek és legendák stb.). Hangbejátszás mellett (a játszó személyek képzettségének megfelelő) élő zene adja vissza Hrabal világának sajátos hangulatát.

A Szinbád ma révbe ér című darabot Bognár Róbert rendezésében, a Hatszín Teátrumban mutatják be ebben az évadban, Kerekes József, Lázár Kati, Földes Eszter játékával, Schlanger Andrást Szinbád szerepében láthatjuk.

A gasztronómiáról Schlanger András szavaival:

Gyerekkoromban nem volt fontos a gasztronómia, anyám, igazi értelmiségi, újságíró, nem töltött sok időt a konyhában. De. 11 éves koromban kerültem Novák Ferenc Bihari táncegyüttesébe, és Tata nagyon nagy konyhát vitt. Rengetegszer főzött a táncosainak, barátainak. Rájöttem, megtanultam, hogy a főzés nemcsak örömforrás, hanem közösségi élmény. Innen 16 éves koromban a Keleti István vezette Pinceszínházba kerültem és Pista bácsi szintén nagyon nagy ínyenc volt. Közben sokat jártam többnapos kirándulásokra, horgász túrákra, anyám, hogy spóroljak, megtanított néhány alap-receptre. Paprikás krumpli, stb. 23 évesen Nyíregyházára szerződtem, önálló háztartásba, Rendszeresen főztem. Itt már gyakoroltam a Tatától tanultakat, sok színházi buliban főztem a kollégáimnak. közben tanulgattam. Könyvből, profiktól. Aztán kiválasztottak a „Konyhashow” c. műsor vezetésére. Több mint száz adást csináltam, hétről hétre a legkomolyabb profik voltak a vendégeim. Ekkor végképp elköteleződtem, beiratkoztam egy iskolába és vendéglátós diplomát szereztem az Európai Unió egész területére. A vendéglő nyitás régi tervem, először a gazdasági válság akadályozott meg, remélem most semmi.”

 

Back To Top