Papageno Klasszik – Horváth László, Horváth Norbert, Simon István

A Fonó Budai Zeneház egyszerre koncert- és próbahelyszín, több rendszeres táncház otthona, valamint lemezkiadó és fesztiválok – köztük a Budapest Folk Fest és a Héttorony Fesztivál – szervezője. Táncházaikat rendszeresen több százan látogatják. Fennállásunk két évtizedében vendégül látták a Kárpát-medence összes fontos művészét a Rábaköztől Moldváig. Itt zajlott az elmúlt időszak legnagyobb – Európában egyedülálló – népzenei gyűjtése, az Utolsó Óra a Hagyományok Házával közösen, amelyből a zeneház 50 lemezből álló sorozatot adott ki. Az alapítás óta több mint 200 lemezt jelentettek meg; 2013 óta minden évben szerepelnek a Womex Top Label listáján a világ legjobb 20 világzenei kiadója között, egyetlen magyarként. Az 1995-ben Lukács József magánalapításában megnyílt Fonó Budai Zeneház az elmúlt 20 év alatt mindvégig megőrizte eredeti küldetését: a közös gyökereinkből táplálkozó magyar és határon túli népzenének és néptáncnak, emellett az (etno)jazz és világzenei irányzatoknak nyújt állandó bemutatkozási lehetőséget a hagyományok és az értékteremtés mentén. Horváth Lászlóval, a Fonó ügyvezető igazgatójával lemezekről, koncertekről és fesztiválokról beszélgettünk.

A TE SPORTÉLMÉNYED! alcímmel hirdetett művészeti pályázatot az Alkoss Szabadon Fiatal Művészekért Alapítvány. A pályázatra három korcsoportban várják 8 és 20 év közötti fiatalok jelentkezését kedvenc sportélményük megfestésével vagy rajzolásával április 22-ig. Az első helyezettek mindhárom kategóriában Alkoss szabadon kiállítással egybekötött római utazáson vehetnek részt, a legjobb alkotásokat elárverezik, és a bevételből óvodák számára vásárolnak fejlesztő eszközöket. A sport és a művészet találkozását segítő pályázatról az Alkoss Szabadon Alapítvány vezetőjével, a zsűri elnökével, Horváth Norberttel beszélgettünk.

Az idei március 15-éhez kapcsolódó kitüntettek között volt Simon István balettművész is, aki Góbi Rita táncművész és Fundák Kristóf koreográfus mellett Harangozó-díjat vehetett át a táncművészet terén kiemelkedő alkotói, előadói, tudományos és pedagógiai tevékenysége elismeréseként. 12 évesen került Marosvásárhelyről Budapestre. Hat éve szabadúszó művész, pedagógus, menedzser; a világ minden táján jelenleg is aktív táncosként van jelen a nemzetközi balettéletben; a Budapesti Operettszínház igazgatóságának tanácsadója, kulturális menedzserként és balettmesterként is hozzájárul az intézmény művészetéhez. Budapesten legközelebb az Operettszínházban lép fel április 23-án az „Együtt az autistákért” gálaesten.

Back To Top