ŐSBEMUTATÓ BACH FIATAL MAGYAR ZENESZERZŐK ÁLTAL ÚJJÁTEREMTETT MŰVÉBŐL A ZENEAKADÉMIÁN

 

Horváth Balázs, Tornyai Péter és Balogh Máté – három fiatal zeneszerző teremti újjá Bach Kunst der fuge című művét. Az ősbemutatónak a Zeneakadémia ad otthont január 30-án. A fúga művészete egyébként Johann Sebastian Bach nagyszabású variációs ciklusa, amely 1740 és 1750 között készült, első nyomtatott kiadása 1751-ben jelent meg. A cím valószínűleg magától Bachtól származik. A mű 14 fúgát és 4 kánont foglal össze.

A közelgő esten a művek tételei keverve, egymásba fonódva hangzanak el, amelyeknek sorrendjét a zeneszerzők közösen komponálták. Tornyai Péter zeneszerző, kamarazenész 2012-ben a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen diplomázott, a zeneszerzéssel párhuzamosan ugyanitt hegedű szakot végzett Kertész Istvánnál. 2012 novemberétől a római Conservatorio di Santa Cecilián folytatott ösztöndíjas tanulmányokat, majd a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Doktori Iskolájának hallgatója volt, 2015-től a zeneszerzés tanszék óraadó tanára és egy évig Eötvös Péter mentoráltja. Számos ősbemutató és magyarországi bemutató fűződik nevéhez.

A CentriFUGA Kortárszenei Műhely és a Hermina Alkotócsoport alapító tagja, az Anima Musicae Kamarazenekar kortárszenei műhelyének művészeti vezetője. Művei az utóbbi években elhangoztak számos európai országban, az Egyesült Államokban és Új-Zélandon. Gyakran játszik klasszikus és kortárs zenét hegedűsként és brácsásként egyaránt különböző kamaraegyüttesekben.

Tornyai Péterrel arról is beszélgettünk, vajon miért tartják a Kunst der Fugét Bach életpályája beteljesedésének; milyen variációs és előadói lehetőségeket rejtett az elmúlt évszázadokban a művészek számára; hogyan kezdtek neki a munkának zeneszerző társaival, és az előadás során ki mit képvisel?

Műsor: Papageno
Adás: 2022.01.22.
Műsorvezető: Háver-Varga Mariann

Back To Top