Közeleg a 19. Múzeumok Éjszakája

Az Intermezzoban Bálint Edina vendége Dr. Török Petra, a PIM főigazgató helyettese fókuszban, a Múzeumok éjszakája a PIM-ben.

Szombaton kerül sor az idei Múzeumok Éjszakájára. Az idei a 19. alkalom, hogy a Szent Iván éjéhez legközelebb eső szombaton, azaz az év legrövidebb éjszakáján szélesre tárják kapuikat a múzeumok. Különleges alkalom lesz az idei rendezvény! Hiszen idén a Múzeumok Éjszakája lesz a világjárvány és a pandémia utáni újranyitást követő első országos jelentőségű kulturális esemény. A Petőfi Irodalmi Múzeum is gazdag programkínálattal készül. A termekben zajló programokra és a tárlatvezetésekre regisztráció szükséges. Regisztrálni június 16-tól lehet a regisztracio@pim.hu e-mailcímen az esemény címének és időpontjának megjelölésével.

A PIM Udvarban folytatódik a Pilinszky100 sorozat.
A szabadtéri színpadon a szerkesztő, Juhász Anna irodalmár Dragomán György íróval és Pátkai Rozina énekes-dalszerzővel beszélget Pilinszky Jánoshoz fűződő viszonyukról, és az esten több vers-feldolgozás is felhangzik Pátkai Rozina és Dóczi Bence előadásában. Utána Regős Mátyás és Vértesi Feri előadásában hallhatunk Cseh Tamás dalokat. Majd Puskás Panni, Nagy Gabriella és Egressy Zoltán saját indián írásaikat olvassák fel Az utolsó indiánkönyv című antológiából, amely a „Rézbőrű volt az alkony” című kiállítás kísérő kiadványa, 79 kortárs szerző közreműködésével.

Mindenkit vár az Indiántábor! Minikiállítás // Síksági indián tárgyak, ruhák, fegyverek, eszközök bemutatása. Kultúr standup a síksági indián kultúráról // Betekintést nyerhetünk a síksági indián kultúrába Horváth János humoros és egyben hiteles megfogalmazásában. Az előadásból reális képet kaphatunk az indián népek kultúrájáról, hagyományairól, autentikus világáról. Lesz indiános „fotósarok”, indián tánctanulás, dalok és mesék, valamint kézműves foglalkozás is.

A Díszteremben A bilincs a szabadság legyen címmel tartanak felolvasószínházi előadást Mészöly Miklós és Polcz Alaine levelezéskötete alapján. Szereplők: Balsai Móni és Trill Zsolt színművészek. Rendező: Seres Tamás

A Múzeumpedagógiai térben Czékmány Anna múzeumpedagógus tart előadást World Wide Petőfi – A PIM Tiktok oldalának születése és ragyogása címmel. Maximum 30 másodperc. Folyamatos változás. Trendek. Influenszerek. Korosztályos, kissé érthetetlen poénok. Megfejthetetlen algoritmus. De mégis mit keres egy múzeum ebben a világban, a Tiktokon? S ha már ilyen ismeretlen vidékeken kalandozik, mihez kezd ezen a szokatlan tájékon? Közintézményi botladozások, 14 tréfás (és rövid) részben elmesélve.

A Lotz-teremben jön Az igazi Csinszka. Rockenbauer Zoltán művészettörténész és Zeke Zsuzsanna irodalomtörténész közös előadása arról, hogy mit ír a fiatal Boncza Berta Ady Endréről barátnőinek, milyennek látja a költőt első találkozásuk után? Milyen művészi ambíciói voltak, miként hatottak verseire, irodalmi érdeklődésére a kor irodalmának nagyjai?


A kulisszák mögött: restaurálás, hamisítás, eredetiség – bepillanthatunk a PIM restaurátor műhelyébe Peller Tamás főrestaurátor segítségével.
Múzeumunk legnagyobb volumenű gyűjteményi egységei papíralapúak, írói kéziratok, dedikált könyvek, ősnyomtatványok. Mindez óriási kihívás elé állítja restaurátor kollégáinkat, hiszen ezek egyben a legsérülékenyebb műtárgyak is, melyeket speciális, kondicionált körülmények között lehet csak tárolni és restaurálásuk is nagyon bonyolult. Mi történik Ady Endre levelével vagy Móricz Zsigmond regényével miután bekerül a múzeum gyűjteményébe? Hogyan őrzik meg a restaurátorok az utókor számára az irodalmi relikviákat, hogy az eredeti formájukból ne veszítsenek?

Lesznek rendhagyó tárlatvezetések is: a Kosztolányi / Édes Anna; a Rézbőrű volt az alkony és az állandó Petőfi-kiállításban is.

A Károlyi-kertben az Álomfogó elnevezésű esti sétákra kerül sor. A 20 perces séta során Arany János, Jékely Zoltán, Nemes Nagy Ágnes és Cseh Tamás műveivel különleges atmoszférájú mini-előadásokban találkozhatunk. A résztvevők 4 helyszínt járnak majd be. A helyszíneken álmokat leíró irodalmi szövegek elevenednek meg rövid tánc-, színi- illetve zenei előadás formájában. A résztvevők minden helyszínen találnak vagy kapnak valamilyen alapanyagot, és ezekből a séta végén összeállíthatják saját álomfogójukat.

A PIM-hez tartozó többi múzeumban és kiállítóhelyen is lesznek rendezvények: a III. kerületi Zichy-kastélyban található Kassák Múzeumban, a széphalomi Kazinczy-kertben, a Bajor Gizi Színészmúzeumban és a Döbrentei utcában található Mesemúzeumban is!

Back To Top