A 180-as Csoporttól a Ruttkai-gyűrűig – Papageno Klasszik

A Papageno és a Klasszik Rádió közös magazinműsorának következő adása január 20-án lesz hallható a 92.1-en, benne interjú Dargay Marcell-lel, Káel Csabával és Waskovics Andreával.

A 180-as Csoport

A 180-as Csoport elnevezésű, minimálzene-orientált zeneművészeti társaságot 1979-ben alapította 13 zenész, mások mellett Gőz László, Kovács Ferenc, Márta István, Melis László és Szemző Tibor. Nevük a tagok átlag magasságáról származik. A zenekar a külföldön akkor már ismert minimális zenei stílust terjesztette el Magyarországon. Hazai és külföldi szerzőktől egyaránt játszottak szerzeményeket, köztük Philip Glass és Steve Reich műveit. Fennállásuk alatt több mint 400 koncertet tartottak. A Csoport 1990-ben oszlott fel, tagjai önállóan folytatták pályafutásukat. Az Átlátszó Hang Újzenei Fesztivál keretében mutatják be Dargay Marcell zeneszerző A 180-as Csoport című hiánypótló kötetét, amely a művészcsoport 1979 és 1990 közötti történetét dolgozza fel. Zeneszerzői megközelítése miatt a könyv középpontjában maguk a zeneművek állnak.

Nagy Magyar Filmteszt

Hetedik alkalommal hirdetik meg diákok számára a Nagy Magyar Filmtesztet, amely a magyar filmtörténet klasszikusai mellett az elmúlt évek magyar mozis sikereire is felhívja a figyelmet. Az edukatív játékot azzal a céllal indították, hogy a 14–20 év közötti fiataloknak szórakoztatva adjanak képet és tudást a magyar filmekről, sorozatokról, alkotókról. A verseny első, online fordulója február 8-án zárul. A Nemzeti Filmintézet az Art-Mozi Egyesülettel együttműködésében elindította a KLASSZ Napok országos programot, amely több mint száz új és klasszikus magyar filmet tesz elérhetővé az iskolák, oktatási intézmények számára csoportos mozivetítések szervezéséhez 500 Ft-os kedvezményes jegyáron. Első körben 17 város 19 mozija csatlakozott a kezdeményezéshez, amelynek fő célja, hogy a közös mozizásra és a magyar filmek megismerésére csábítsa a fiatalokat. A kezdeményezés célja, hogy a magyar filmek szervesen beépüljenek a közismereti tantárgyak anyagába. 460 magyar filmről érhető már el izgalmas tartalom ingyenesen, online, és 100 film nézhető az oktatási intézményekben. A két programról Káel Csaba Kossuth- és Nádasdy Kálmán-díjas filmrendezővel, érdemes művésszel, filmügyi kormánybiztossal, a Müpa vezérigazgatójával beszélgetünk.

Ruttkai-emlékgyűrű

Waskovics Andrea kapta 2023-ban a Ruttkai Éva-emlékgyűrűt a Vígszínház társulatának titkos szavazása alapján Az üvegcipő és a Pinokkió című előadásokban nyújtott alakításaiért. A Ruttkai Éva-emlékgyűrűt a színésznő lánya, Gábor Júlia 1986-ban alapította édesanyja, a Kossuth-díjas színésznő, a Vígszínház legendás művészének emlékére. A díjat annak a színművésznek adják át, aki a Vígszínházban az adott évben a legkiemelkedőbb művészi teljesítményt nyújtotta – az elismerés különleges rangja, hogy nem egy zsűri ítéli oda, hanem a társulat minden tagja titkosan szavaz az általa legjobbnak ítélt kollégára.

Back To Top