Újra nyitva az idén 70 éves Ferenczy Múzeumi Centrum

Az idén 70. születésnapját ünneplő Ferenczy Múzeumi Centrum június közepétől újra megnyitja kapuit: új kiállításokkal és június 26-án a Múzeumok Éjszakája összművészeti programjaival várja a látogatókat.

Látható lesz a Kincskeresés, kaland, tudomány közösségi régészeti kiállítás, Csákány István, Balogh László, Bródy Vera és barátainak, Haász Istvánnak és a Barcsay-díjasok kiállításai. A Rákosi-korszak „plázája”, az egykori Úttörő Áruház miliőjét idézi meg Kovács Margit Szentendrén újraépült kerámiakútja.

A Ferenczy Múzeumi Centrum története 1951-ben kezdődött, ekkor alapítottak Szentendrén önálló múzeumot. A Ferenczy Károly Múzeummal elindult Szentendrén a képző- és iparművészeti tárgyak gyűjtése. Az első darabok az államosítás kapcsán kerültek a múzeumba, ezzel párhuzamosan kezdődött az 1926-tól a városban letelepedő, úgynevezett Régi Művésztelep alapítói által alkotott művek megszerzése is.

A Centrum 10 kiállítóhelyet foglal magába. A városi helytörténeti gyűjteményként alapított Ferenczy Károly Múzeum mellett Szentendre egyik legnépszerűbb múzeuma a Kossuth-díjas kerámiaművész, Kovács Margit életművét bemutató, 1973-ban megnyílt gyűjtemény. A modern magyar festészet egyik legmeghatározóbb, nemzetközi rangú egyénisége, Czóbel Béla volt az első festőművész, akinek már életében múzeumot szenteltek Magyarországon.

Barcsay Jenő 1977-ben közel kétszáz festményt és grafikát ajándékozott a magyar államnak, és jövőbeli gyűjteményének kiállítására ő maga válogatta ki más közgyűjteményekből kölcsönzendő festményeit.

Kmetty János a hazai modernizmus egyik meghatározó képviselője, pályakezdését a nagybányai neósok, a Nyolcak, a francia kubizmus befolyásolta. Az Ámos Imre – Anna Margit művészházaspár életművét bemutató múzeum 1984-ben nyitotta meg kapuit egy 18. századi belvárosi műemlék polgárházban. 

Vajda Lajos a 20. századi magyar művészet egyik legnagyobb tehetségű, kiemelkedő alakja. A Ferenczy Múzeumi Centrum 110 műtárgyból álló, 1986-ban megnyílt Vajda Lajos-gyűjteménye teljes képed ad az alig 15 év alatt kibontakozó életmű alakulásáról.

Az egykori szentendrei fűrészmalom épülete Magyarország egyik legérdekesebb, legkülönlegesebb kiállítóhelye, ahol 1999 júniusában nyílt meg a nagyközönség számára a MűvészetMalom Korniss Dezső és Deim Pál festőművészek ötlete alapján.

Az alapítók célja egy modern művészeti központ létrehozása volt; a múzeum jelenleg időszakos kiállításoknak ad helyet. Szentendre belvárosa és a 11-es út közötti területen található a Római Kőtár; a Szentendrei Képtár pedig Szentendre impozáns Fő terén, az egykori Kereskedőház műemlék épületének földszintjén kapott helyet, az időszakos tárlatok helyszíne. Hagyománya és központi elhelyezkedése miatt a Ferenczy Múzeumi Centrum egyik legfontosabb kiállítóhelye.

Jelenleg a Ferenczy Múzeumi Centrum működteti a város meghatározó képzőművészeti kiállítóhelyeit, és gondozza a szentendrei művészet legfontosabb művein alapuló, több mint tízezer darabból álló gyűjteményét. A 70. születésnapra pedig az intézmény megújult arculattal, új honlappal mutatkozott be.

Back To Top