Liszt Ferenc nyomában

 
 
Batta András, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora, Káel Csaba, a Művészetek Palotája vezérigazgatója, Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház főigazgatója és Horváth Gergely, a Magyar Turizmus Zrt. turisztikai vezérigazgató-helyettese új terveiket ismertették május 17-én.
 
A sokrétű szakmai összefogás célja az, hogy a lehető legátfogóbb módon vezethessék be az érdeklődőket Liszt életének és munkásságának részleteibe. A Liszt-program ugyanis egyedülálló tematikus útra csábítja a klasszikus zene kedvelőit, a változatos személyes élmények mellett Budapest kulturális turizmusát is élénkítve egyszersmind.
 
Mint Nyúl Erika, a Zeneakadémia társadalmi kapcsolatokért felelős vezetője kifejette, a kezdeményezés már csak azért is rendkívül hasznosnak ígérkezik, mivel egyre világosabban látszik: egyetlen intézmény vagy program már nem elég erős hívószó a külföldiek számára. „Nyilvánvalóvá vált: ahhoz, hogy vendégéjszakákat tudjunk generálni, össze kell fogni – hangsúlyozta. – Kutatások mutattak rá például, hogy egy nagy londoni turisztikai honlap csupán négy eseményt jelzett Budapestre egy olyan napon, amikor a fővárosban valójában százhuszonhét minőségi programból lehetett választani. Ez adta az ötletet.”
 
„Nem arról van szó – fűzte hozzá -, hogy egy busszal két óra alatt végig rohanják a Liszt-emlékeket, sokkal mélyebb betekintést kap a vendég, ha ezt a programcsomagot választja. Az első napon a budai Várba mennek, ahol nemcsak az MTA BTK Zenetudományi Intézetét, a Mátyás-templomot és azokat az épületeket látogathatják meg, ahol Liszt vendég lehetett, hanem azokat a képeket és szobrokat is megnézhetik a Nemzeti Galériában, amelyek témájuk vagy alkotójuk révén a zeneszerzőhöz kapcsolhatók. Lesz olyan délelőtti túra, amelyen azokat a belvárosi templomokat járják sorra, amelyeket Liszt is gyakran felkeresett, vagy más módon játszottak jelentős szerepet az életében. Délben az egyik belvárosi étterem olyan menüvel szolgál majd, amely felidézi a zeneszerző kedvelt ételeit.” Tekintve, hogy a gyógyvizek is a város büszkeségei közé tartoznak, fürdőprogram is kapcsolódik a szeptemberben induló, háromnapos túrához, amely iránt máris tapasztalható az érdeklődés. A látogatók számára lehetőség nyílik a megújuló Zeneakadémia, az Operaház és a Liszt Ferenc Emlékmúzeum koncertjeinek meghallgatására is, éppen ezért az egyes túrákat csak olyan hétvégékre szervezik, amikor rangos zenei esemény zajlik Budapesten.
 
Nyúl Erika hangsúlyozta: a Zeneakadémia, illetve a Liszt Kutatóközpont egy éven át készítette fel a programban foglalkoztatott tizenkét szakavatott idegenvezetőt, akik hét nyelven tudják tájékoztatni a turistákat
 
Forrás:Fidelio.hu/MTI
 
Back To Top