Simándy József első operaházi szólistafellépésének 80. évfordulóján vette fel a legendás operaénekes nevét a Magyar Állami Operaház Hajós utcai üzemháza. A 13 szintes épület belső újraépítése az Operaház 2017-2022-es rekonstrukciójának részeként valósult meg, utómunkálatait várhatóan 2023 végéig önerőből valósítja meg az OPERA.
A 20. század legjelentősebb magyar férfi operaénekese, Simándy József még énekkari művészként, 1943. május 9-én, A cigánybáró c. nagyoperett vasárnapi matinéelőadásán énekelte első operaházi szerepét az Andrássy úti Ybl palota színpadán.
A karizmatikus művészről elnevezett, az utóbbi években belülről újraépített Hajós utcai üzemház átadását órára pontosan az első fellépés jubileumához igazították: ünnepi külsőségek között vette fel az épület a Simándy nevet.
Az Operaház Hajós utcai művészbejárójával szemközt álló 13 szintes, csaknem 5.000 m2 hasznos területű épület az Operaház 1980-1984-es felújításának közvetlen előzményeként, Siklós Mária tervei nyomán létesült 1979-ben.
Az Operaházzal alagúton is összekötött épületbe költözött ekkor az irodai adminisztráció jelentős része, a férfi-női varrodák, ide kerültek a színpadi műszak és az üzemeltetés öltözői, raktárai, itt jöttek létre az OPERA Zenekarának, Énekkarának és Gyermekkarának próbatermei, valamint alakítottak ki házi színpadot – később a zenekari terem is rendpróbateremmé alakult.
Ugyancsak az épületben kapott helyet az Operaház gépészetének jelentős része, így az Ybl palotát ellátó kazánház is. Az üzemház a 2010-es évekre korszerűtlenné vált.
Így a most átadott Simándy épület földszintjén hatalmas portálüvegek mögött tágas előtér jött létre, helyet kapott itt a nagy tenorista fejszobra – Kelemen Kristóf alkotása – és a 80 évvel ezelőtti előadás plakátja is.
Az első három emeleten a mai kor igényeinek megfelelő, modern irodai környezetet alakítottak ki az adminisztráció számára.
Ugyancsak felújításon estek át a színpadi műszak és a gondnokság csoportos öltözői is (több mint 240 fős kapacitás), emellett a ház az épületgépészet és a villamosság terén is a legkorszerűbb megoldásokat kínálja. A Hajós utca alatt húzódó, az Operaház pincéjébe tartó közműalagút, amely a dolgozók közlekedésére is alkalmas, illetve a föld alatti raktárkapacitás ugyancsak részét jelentette az ingatlan fejlesztésének.
Újdonság a 9. emeleten kialakított két szólamtanuló terem, illetve a tetőterasz, amely a 160 fős, 2016-ban a világ legjobb kórusának választott OPERA Énekkar tagjai számára biztosít majd friss levegőt a hosszú próbák szüneteiben.
Vendégünk: Ókovács Szilveszter, az Opera főigazgatója
- INTERMEZZO – Bálint Edinával
Adás: 2023.05.1.6