Júliusban ismét Borszerdák a Nemzeti Galériában
A Magyar Nemzeti Galéria egyik legnépszerűbb programsorozata idén is várja a képzőművészet és a bor iránt érdeklődő látogatókat. A rendezvény ismét izgalmas programot kínál még 2 alkalommal júliusban. Július 23-án az Élőhely. Természet- és tájkonstrukciók kiállítás kerül a középpontba, amely műtárgyakon keresztül vizsgálja a természet és kultúra viszonyát, valamint az ökológiai szemlélet művészeti megjelenéseit, a Borszerda meghívott borászata a Laposa Birtok. Július 30-án pedig az idei utolsó Borszerda est középpontjában Az élet művészete című tárlat lesz, amellyel zárul a nyári rendezvénysorozat, ahol az Istvándy Pincészet garantálja a finom borokat a rendezvényen. A Reggeli Tárlat vendége Bán Blanka művészettörténész.
Gyermekprogramok a Magyar Nemzeti Galériában
A Nemzeti Galéria művészetpedagógusai nap, mint nap azon dolgoznak, hogy minden korosztály számára élmény legyen a Nemzeti Galériában eltöltött idő. Programkínálatban szerepelnek az óvodásoknak, az általános-és középiskolásoknak szóló foglalkozások; a családi és gyermek programok; különféle alkotó szakkörök felnőtteknek, időseknek és gyerekeknek; a felnőtt csoportoknak szóló tárlatvezetések; és az egyéni látogatónak szóló események. A Múzeumi szünetelő most is több tematikában és több kiállításhoz kapcsolódóan várja a 6-9, illetve 10-13 éves korosztályt. Ezeken a programokon nem kell csendben lenni a múzeumban és hogy bármilyen kérdésre választ kaphatnak a gyerekek. Egy kalandos tárlatvezetésen lehet bejárni a Galéria zegzugos tereit. A Reggeli Tárlat vendége Váczi Mária művészetpedagógus.
Összefonódások – Lépésváltás kiállítás
Az Összefonódások a Támogatói Kör Fiatal Mecénások Szervezete és a Magyar Nemzeti Galéria együttműködésének keretében jött létre. Az együttműködés első évében öt 35 év alatti alkotót kértek fel, hogy válasszanak ki egy vagy több számukra érdekes, reflexióra érdemesnek gondolt tárgyat a Galéria Jelenkori Gyűjteményéből, és hozzanak létre egy új munkát ezekből kiindulva. Az öt alkotó − Bolla Szilvia, Horváth Gideon, Kárándi Mónika, Kiss Adrian és Metzing Eszter − eltérő megközelítéssel fordult a múzeumi gyűjteményhez. Az állandó kiállításban helyet kapott intervenciók, vagyis „közbeavatkozások” a gyűjteményben szereplő alkotókban és korszakokban, valamint mediálisan, anyaghasználatukban is eltérően kapcsolódtak a már muzealizált alkotásokhoz. A kiállítás 2025. szeptember 21-ig látogatható. A vendégek a kiállítás kurátorai: Major Sára és Tarr Linda Alexandra.
Árnyék nélkül. Czimra Gyula (1901–1966) életmű-kiállítása
Czimra Gyula az egyik legegyénibb hangú művész a 20. századi magyar festészet történetében. Különös habitusú, magányos és magának való festő volt, akit azonban műveinek magas színvonala és letisztultsága kora legjelentősebb magyar alkotói közé emel. A nagyszabású kiállítás az életmű közel felét – festményt, szobrot, grafikát és gobelint –, a művész csaknem 180 alkotását mutatja be. A kiállítás hat szekcióban mutatja be az életművet, amely a Nemzeti Galériában látható szeptember 14-ig. A Reggeli Tárlat vendége a kiállítás kurátora, Kolozsváry Marianna művészettörténész.