Az Intermezzo keddi vendége Hámori Máté, az Óbudai Danubia Zenekar művészeti vezetője és karmestere. A beszélgetés apropója: a Danubia Zenekar következő koncertje a Zeneakadémia Nagytermében szombaton duplán lesz rendhagyó és különleges.
Pusker Júlia hegedűművész szólójával elhangzik Britten egy alig játszott, gyönyörű remekműve, az ördögi nehézségű Hegedűverseny, valamint Strauss talán legfontosabb műve, a Hősi élet. Az évad egyik legnagyobb kihívást jelentő koncertje azért is lesz különleges, mert a koncert elején a Zeneakadémia színpadára lép a Közös Hang projekt, azaz a Danubia Zenekar Máltai Szimfóniával közös vállalása, amelyben nehezebb sorsú, zenét tanuló gyerekekkel hoz létre közös zenekari produkciót, amely kifejezetten erre az alkalomra készül!
A zenekar fontos társadalmi missziót vállal magára. Azt vallják, a beszéd elválaszt, a zene összeköt.
Az ÉNekÚT a Danubia Zenekar új zeneoktatási platformja, egy forradalmian új streaming felület, mely az Út a zenéhez.hu indulása után most újabb innovációval igyekszik szolgálni a klasszikus zene ügyét: ezúttal az iskolai énekoktatásban szeretnének élményközpontú, korszerű segédletet nyújtani a pedagógusoknak és gyerekeknek. A program tartalmai témák és szerzők szerint is csoportosíthatóak, a videókat pedig a diákok otthon is megtekinthetik majd. A programhoz bármilyen magyarországi iskola csatlakozhat, bővebb tájékoztatás az utazenehez.hu oldalon és az enekut@odz.hu címen kapható.
Jön a Beethoven-projekt 2.0!
Folytatódik a zenekar nemzetközi visszhangot kiváltó kezdeményezése, a Beethoven-projekt is. A Hámori Máté karmester ötlete alapján megvalósult koncertek során siket és hallássérült embereket látnak vendégül a Danubia muzsikusai, akik különböző rezgéstovábbító eszközök és speciális hallókészülékek segítségével „hallgathatják” híres sorstársuk, Beethoven, vagy más szerzők dallamait, illetve a zenekar tagjai mellé ülve, a nagyobb hangszereket megérintve érzékelhetik a hangzást és a dinamikát, és megtapasztalhatják a közös zenélés erejét. Az első előadások hatalmas sikerrel és elementáris érzelmi töltéssel zajlottak.
Ebben az évadban Mozart művei szerepelnek a projekt műsorán. A kommunikációt jeltolmács is segíti, és várhatóan még idén nemzetközi vizekre evez a program, hiszen a zenekar külföldi partnerekkel folytatja a társadalmilag kiemelten fontos, az ép hallásúak hallásvédelmére is figyelmet irányító projektet.
Mindemellett Férfi-Nő-Angyal, avagy Ismerd meg Bartókot! címmel új sorozatot is indítottak a BMC-ben.
A rendhagyó koncertek egészen új oldalról mutatják be Bartók Béla munkásságát, sokoldalúságát. A három alkalomból álló sorozaton Bartók három lelki aspektusa kerül fókuszba: a Férfi, a Női és a nemek feletti, Angyal princípium. Az elhangzó művek értelmezéséhez Eckhardt Gábor zongoraművész, zenepedagógus, az est házigazdájának lebilincselő történetei adnak útmutatást a közönségnek. A második rész március első péntekén és szombatján lesz hallható, itt a női lélek kerül előtérbe.
INTERMEZZO – Bálint Edinával
Adás: 2022.02.15.