A klasszikus zene egyik legkeresettebb alakja a hollywoodi szimfóniákról áttér a Szajna operáira. Gustavo Dudamelt, a ragyogó venezuelai karmestert ugyanis kinevezték a Párizsi Opera zenei igazgatójává.
A szupersztár maestro, aki 2009 óta vezeti az LA Filharmonikusokat, és a továbbiakban is „állandó és folyamatos elköteleződést ígér” az amerikai zenekar felé, a következő hat évre átszerződött Franciaországba. A Párizsi Opera néhány napja, április 16-án jelentette be, hogy Dudamel augusztus 1-jétől veszi át a posztot. Mint Alexander Neef igazgató párizsi sajtótájékoztatóján kiderült, Dudamel volt az egyetlen jelölt. Dudamel kijelentette, célja az lesz, hogy „a múlt sikerére építsen, tiszteletben tartva a párizsi opera rendkívüli történetét, ugyanakkor a jövő felé tekintve: új zeneszerzőkkel, új koreográfusokkal dolgozzon”.
Az 1981-ben Venezuelában született Dudamel már kisgyermekkorától kezdve zenét tanuét, részt vett az El Sistema-ban, a kormány által támogatott program, amely az ország legszegényebb vidékein élő gyermekeknek kínál zenei oktatást. Dudamel, – akit gyakran becéznek „Havernak” – korunk egyik legkarizmatikusabb, legkeresettebb zenésze, akit a Time Magazine beválasztott a 100 legbefolyásosabb ember közé.
Dudamel közkedvelt figura a popkultúrában is, 2012-ben megjelent a Szezám utcában, és egy egész pingvin kórust dirigálva énekelte az „Örömódát„, illetve, ő vezényli Spielberg közelgő West Side Storyfilmfeldolgozásának zenei felvételeit. Még saját csillagja is van a hollywoodi hírességek sétányán.
A Párizsi Operát, amelynek korábbi zenei vezetője Philippe Jordan volt, 1669-ben alapították.
Dudamel, aki a svédországi Göteborgi Szimfónia főkarmestere volt, jelenleg a venezuelai Caracasban működő Simón Bolívar Szimfonikus Zenekar művészeti vezetője is. A párizsi sajtótájékoztatón Dudamel bejelentette az egyik első balett-megbízását is, amelyre a brit zeneszerzőt, Thomas Adèst kérte fel. Dudamel gyakran beszél arról interjúiban, hogy „A zene képes létrehozni és egyesíteni közösségeket. Ez a legjobb dolog a világon. A zenében nincs fal az egyes kultúrák között. Gyönyörű kapcsolat ez, amikor együtt szólaltatjuk meg a zenét. A zene képes arra, hogy az érzések és a boldogság különleges szintjére vigyen minket. Varázslat, és mi mindannyian ezért az érzésért zenélünk.”
forrás: https://www.classicfm.com/artists/gustavo-dudamel/venezuelan-conductor-moves-paris-opera/