Georgia a Klasszik Rádió vendége

30 éve, 1991. április 9-én a tbiliszi parlament egyhangúan elfogadott határozatban kinyilvánította Grúzia, azaz Georgia függetlenségét. Az évforduló előtt tisztelegve, 2021- április 9-én Georgia volt a főszereplő a Klasszik Rádióban. Számos izgalmas interjúval, érdekességekkel és unikális zenei részletekkel ünnepeltük e gyönyörű kaukázusi államot. 

Georgia csodálatos természeti adottságai és sokszínűsége sok író és költő számára volt ihlető forrás. Itt minden megvan, amiről az utazó csak álmodhat: örök havas hegyek, hegyi tavak, alpesi rétek, virágokkal és gyümölcsökkel teli földek, folyók, pálmafák övezte partok, természetes kanyonok, ősi barlangok, ásványvizek és kénes vizű medencék – így ez a hely valóban mennyország a Földön!

A napot Zaal Gogsadze – Grúzia/Georgia magyarországi nagykövete nyitotta meg!

Nicolas Namoradze zeneszerző, zongoraművész 1992-ben született Tbilisiben, Grúziában. Előadását a kritikusok „sziporkázónak… érzékenynek és színesnek” ( New York Times ) és „egyszerűen gyönyörűnek” ( Wall Street Journal ) nevezték. 2018-ban került a nemzetközi figyelem középpontjába, amikor elnyerte a triennáli Honens Nemzetközi Zongoraversenyt a kanadai Calgary-ban, amely a világ egyik legfontosabb megmérettetése a zongoristák körében.

Majd dr. Istvánovits Eszter régész, muzeológus volt a Klasszik délelőtt vendége. Édesapja, dr Istvánovits Márton gyűjtése képezi az alapját az ELTE Grúz  Könyvtárának, maga is grúz szakértő, folklorista. Szó volt a könyvtárról, Istvánovits Márton munkájának jelentőségéről és a grúz-magyar kapcsolatok alakulásáról:

Zsigmond Benedek Kaukázus-kutató, az ELTÉ-n grúz nyelvet is oktat. A több részes interjúban beszélt a helyi építészetről, gasztronómiáról, az ELTE-n folyó grúz kutatásról, képzésről, és a grúz ortodox egyház sajátosságairól is:

Az Intermezzoban, délután folytatódott a beszélgetéssorozat Georgia születésnapja alkalmából:

Az Impresszióban Bálint Edina Rick Róberttel, a budapesti Vardis Kucha nevű, grúz zenét játszó zenekar alapítójával beszélgetett. Miért és hogyan fordul egy magyar zenész a grúz muzsika felé? Kiderül az interjúból:

A nap vendége volt dr. Babirák Hajnalka, grúz szakértő, műfordító, több szakkönyv szerzője, korábban a Külügy FÁK-országokkal kapcsolatos osztályának munkatársa, aki az 1991-es függetlenség kikiáltásának pillanatában is Tbilisziben volt az egyetemen. Lesz volt a grúz hagyományokról, a legjelentősebb írókról, költőkről, és a magyar-grúz nemzetközi kapcsolatokról is. 

Csetvei Krisztina móri borász pedig a grúzok büszkeségéről, a közel 8000 éves bortermelés hagyományairól is beszélt, hiszen Grúziában tanulta meg a helyi speciális borkészítési technikát, és itthon először ő alkalmazta!

Back To Top