Simándy József Nemzetközi Énekverseny

A Simándy József Nemzetközi Énekverseny Magyarország nemzetközileg ismert, magas színvonalú énekversenye. A verseny küldetése, hogy felfedezze az ifjú énekes tehetségeket és segítséget nyújtson a fiatal operaénekesek pályaindulásában, valamint példaként emlékezve a verseny névadójára, Simándy József operaénekesre, igényes szakmai-művészi hozzáállására és követendő emberi magatartására.
A verseny 2018 óta a Nemzeti Értéktárba felvett intézmény kulturális örökség kategóriában. A verseny várja a Magyarország és a Kárpát-medence magyar lakta területeiről ideérkező énekelni tanulókat, pályakezdő ifjú művészeket, de a világ számos más országából is idevonzza megmérettetésre az ifjú énekes tehetségeket. A verseny kiugrási lehetőséget nyújt a legtehetségesebbek közül is a legfelkészültebbeknek, akik egy hazai és nemzetközi szaktekintélyekből álló zsűri előtt mutathatják be zenei – színpadi – énektechnikai és előadóművészi tudásukat, korosztályuknak megfelelő magas szintű felkészültségüket.
 

 

A versenyt, mint a szegedi Zeneművészeti Kar frissen kinevezett tanszékvezető professzora, dr. Temesi Mária operaénekesnő alapította egykori énektanárával, Sinkó György operaénekessel együtt 1997-ben. Temeis Mária a Magyar Állami Operaház Liszt-díjas művésze, operanagykövete és énekmestere, a Szegedi Tudományegyetem Bartók Béla Művészeti Kar Magánének Tanszékének tanszékvezető professzora, egyetemi tanár, a szegedi opera szak alapítója. A HAZÁM, HAZÁM TE MINDENEM Művészeti és Oktatási Alapítvány kurátora, a Simándy József Nemzetközi Énekverseny alapítója, versenyigazgatója. Szülővárosában, Szegeden szerzett ének- és zongoratanári diplomát (1979); majd kitüntetéses diplomával végzett a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Opera- és Magánénektanár Mester szakán (1981). 24 évesen Wagner: Lohengrinjében Elza szerepével debütált a Magyar Állami Operaházban, a neves olasz karmester, Giuseppe Patané vezényletével.

1981-ben indult el nemzetközi karrierje is, először a drezdai, berlini és nizzai operaházban, majd ezt követően a világ számos más neves operaházától kapva meghívásokat.  2016-ban Magyarország Köztársasági Elnöke a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjét adományozta számára. Művészi teljesítményét számos díjjal jutalmazták: Melis György – díj (2013), Liszt Ferenc – díj (2000), Artisjus- díj (2003), Juventus díj (1996) Székely Mihály -emlékplakett (1995), Bartók Béla -Pásztory Ditta díj (1992) 1997 óta a magánének tanszék vezetője a Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Karán, ahol pedagógiaimunkássága nyomán számos új szak és szakirány indítása fűződik nevéhez. 

A fiatal énekestehetségek támogatását célozta meg azáltal is, hogy az immár két évtizedes múltú és a Nemzeti Értéktárba is felvett Simándy József Énekversenyt megalapította 1998-ban. Tudományos fokozatait a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen szerezte: 2001-ben Habilitált Mester Oklevelet, 2003-ban pedig DLA Mesterdoktori Oklevelet. 2013 óta a Magyar Állami Operaház énekmestereként a szakmai irányítása alá tartozó operaénekesek énektechnikai és szerepformálási fejlődését segíti. A Magyar Állami Operaház 2014 óta az Opera nagyköveteként is számít szaktudására.

A versenyt kezdetektől fogva óriási érdeklődés kíséri, nagyszámú jelentkezői létszám jellemzi. Magyarországon máig ez az egyetlen olyan professzionális énekverseny, ahol a különböző korosztályok külön kategóriákban versenyezve egyetlen nagyszabású rendezvényen találkoznak és mérhetik össze tudásukat, majd a média által is közvetített Díjkiosztó Gálahangversenyt végighallgatva, teljes összképet kapnak hazánk és a környező országok aktuális énekes tehetségbázisáról.

Az énekverseny névadója Simándy József operaénekes (1916-1997), Kossuth díjas, Kiváló művész, főiskolai tanár, akinek operaénekesi pályája Szegedről indult 1946-ban, a Vaszy Vikor főzeneigazgató által megteremtett és azóta is virágzó operakultúrával rendelkező dél-alföldi zenei központból. A verseny tiszteleg a magyarságtudatát és hazaszeretetét nemzetközi operaszínpadokon is mindvégig megőrző művész és ember, hazánk fogalommá vált Bánk bánja előtt.

Simándy József szándéka volt az 1992-es szegedi tehetségkutató énekverseny zsűritagjaként, hogy Szegeden legyenek a jövőben is énekversenyek, ő ezt már nem élhette meg. A HAZÁM, HAZÁM TE MINDENEM Művészeti és Oktatási Alapítvány munkatársai, mint a verseny szervezői ezt a hagyományt ápolják.

Az énekverseny mindenkori védnöke volt Simándy Józsefné Hegedűs Judit (1934-2019) akire 2019-ben bekövetkezett halála óta, a szervezők mindig emlékeznek az énekversenyekkel.

 
 A Papagenoban dr Temesi Máriát arról is kérdeztük, mi volt az alapítók célja és hogyan épül fel a Simándy Énekverseny? 

 

Back To Top