A Néprajzi Múzeum kiállításai és programjai a hétfői Nyitányban

Néprajzi Múzeum – Székelyek – Örökség-mintázatok kiállítás programjai


A Néprajzi Múzeum Székelyek – Örökség-mintázatok című időszaki kiállítása a székelyföldi múzeumok által őrzött több mint 300 tárgyon keresztül, 5 székelyföldi kurátor rendezésében vállalkozott arra, hogy Budapest szívében, a Néprajzi Múzeumban elmesélje, kik is igazából a székelyek. A kiállításhoz számos program kapcsolódott és kapcsolódik.
Bocskor Bíborka előadó és dalszerző, a Magashegyi Underground alternatív rockegyüttes énekesnője Székelyföldön nőtt fel. Vajon milyen sztorikat idéz fel benne a Néprajzi Múzeum székelyeket bemutató kiállítása? 2025. július 3-án 18 órakor Bocskor Bíborkával együtt tapasztalhatjuk meg a székely életérzést. A program az egyik legnagyobb székelyföldi eseményhez, az Ezer Székely Leány Napjához is kapcsolódik. De kurátori tárlatvezetésre is várják a látogatókat A „Székely Jeruzsálem” és lakói címmel 2025. augusztus 21-én. A Reggeli Expressz vendége Tasnádi Zsuzsanna. muzeológus, néprajzkutató.


Néprajzi Múzeum – Magyarország színezve- Rejtőzködő fényképek 1862-ből – időszaki kiállítás


A Néprajzi Múzeumban szeptember 14-ig látogatható a Magyarország színezve – Rejtőzködő fényképek 1862-ből című időszaki kiállítás. A tárlat egy olyan, Magyarországon eddig soha nem látott, különleges anyagot tár a közönség elé, amelyre nemrégiben bukkantak a kutatók: a tárlat az 1862-ben a londoni világkiállításon bemutatott, Magyarország korabeli tájegységein, településein készült népviseleti fényképsorozatot állítja középpontba. A korábban elveszettnek hitt Tiedge János fényképek a londoni Victoria & Albert Múzeum gyűjteményéből kölcsönzéssel érkeznek Budapestre, ehhez kapcsolódik egy, a Néprajzi Múzeumban őrzött másolati sorozat. A két gyűjtemény kiegészíti egymást. A képek több mint 160 év után lesznek láthatók Budapesten, bemutatva a készítés történetét is a szervezéstől a világkiállításig. A Reggeli Tárlat vendége Lackner Mónika, főmuzeológus, a kiállítás egyik kurátora.


Néprajzi Múzeum – Súlyos anyag. Nők – Viseletek – Élettörténetek kiállítás


Sváb sorsok öltözékeken keresztül a Néprajzi Múzeumban
A Néprajzi Múzeum vendégkiállítása az ulmi Dunai Svábok Központi Múzeumából érkezik, hogy csodaszép viseleteken keresztül tárja fel a Duna menti német lányok és asszonyok életének örömteli és traumatikus eseményeit. A kiállítás két kérdésre keresi a választ: hogyan alakították a nők ruháikat és hogyan alakította őket a ruha? A tárlat az ünnepi viseletek és egykori tulajdonosaik személyes történetének segítségével egyrészt a női lét fontos állomásait mutatja be a gyermekkortól a házasságon keresztül az idős korig, másrészt elénk tárul a németek 20. századi történelme, köztük a második világháborút követő tragikus események: a malenkij robot és a kitelepítés. A 2026. január 25-ig látogatható időszaki kiállításhoz tárlatvezetések és múzeumpedagógiai foglalkozások is kapcsolódnak. A Reggeli Tárlat vendége Vass Erika muzeológus.

Back To Top