Rozsda Endre & Barta Lajos – Séta a térben
A Várfok Project Room a következő – november 19-én nyitó -, Séta a térben című kiállításával Rozsda Endre festőművész és Barta Lajos szobrászművész több évtizedre visszanyúló különleges kapcsolatának állít emléket, valamint a tárlattal a szürrealizmus 100. évfordulója előtt is tisztelegnek. A kiállításon Rozsda Endre sajátos szürrealista világot megidéző tusrajzait mutatják be, amelyek különös lényeket, álomszerű figurákat vonultatnak fel, egy időben a párizsi Centre Pompidou a szürrealizmus centenáriuma alkalmából rendezett tárlatával, ahol Rozsda Endre két grafikája is szerepel. Rozsda Séta a térben című művének – amelyről a kiállítás címét is kölcsönözték – álmokat, asszociációkat hordozó képi világa párhuzamba állítható a Pompidou központ gyűjteményében található, most kiállított Az álom című papírmunkájával A tárlat igazi kuriózumának számítanak Barta Lajos Párizsból érkezett, ritkán látható grafikái, amelyek a művész késői alkotói periódusában születtek. A szobortervek, formakísérletek mellett autonóm érvényű művei is helyet kapnak a kiállításon. A vendég Dekovics Dóra művészettörténész, a Várfok Galéria munkatársa.
Bálsój szerelem a málenkij robot idején – felolvasószínház a Radnótiban
Bálsój szerelem a málenkij robot idején című különleges felolvasószínházi előadást tartanak a Radnóti Színház színpadán november 25-én 19 órától. Pogány Irén és Váradi Miklós kitalált alakok, de a történetük nagyon is valódi: benne van annak a sokezer embernek a szerelme, fájdalma, küszködése, akiknek az életébe beleavatkozott a történelem. A dokumentarista hitelességgel megírt fikciós színdarab egy málenkij robotra elhurcolt férfi és Budapesten maradt felesége levelezésén keresztül enged betekintést a romjain újjáépülő, majd egy újabb diktatúrába rohanó ország és a szovjet munkatáborok világába. Sodró Eliza és Pál András adják elő Hárs Anna színdarabját. Az előadás után beszélgetést tartanak a szerzővel és a meghívott vendégekkel, Saly Noémi íróval és Móricz Emese vezetésfejlesztővel, aki rendszeresen tart tárlatvezetéseket a Málenkij Robot Emlékhelyen. A Múzsa rovat vendége Hárs Anna, a darab rendezője.
Bartal Tamás: Lámpavas és harisnyatű – Történelmi dokukrimi, a XIX. század második felében játszódik
Október elején jelent meg Bartal Tamás Lámpás és harisnyatű című könyve. Ez a 19. század második felének Magyarországán játszódó detektívregény-folyam, a Lámpavas-trilógia harmadik kötete. A könyv történelmi háttérbe helyezett, fikciós elemekkel dúsított true crime, azaz a valóságban megtörtént gyilkosságokat és egyéb bűncselekményeket dolgoz fel. A regény 1874-75-ben játszódik: a kiegyezést követő időszakban, amikor labilis politikai viszonyok uralkodtak Magyarországon, s az alvilág és a hatalom összefonódott a hírhedt pesti rendőrfőkapitány, Thaisz Elek személye révén. A regény több szálon fut: Erny György, a milliomos háztulajdonos kegyetlen meggyilkolása és kirablása mellett a rendőrségnek egy kislányokat erőszakoló sorozatgyilkos után is nyomoznia kell, emellett megismerjük a monarchiabeli szórakozóhelyek és bordélyok fülledt erotikájú világát, valamint a politika korrupcióra épülő rendszerét. Végül mindenki megtanulja, hogy a korábbi bűnök évtizedekkel később is hatással bírnak a jelenre. A vendég Bartal Tamás.