Bácskai Gabriella és Dányi Lajos filmjei érzékenyen és emberien mesélnek a valóság azon szeleteiről is, amelyek sokszor elkerülik a figyelmünket.
Két, rengeteg szakmai elismerést bezsebelő dokumentumfilm is fűződik a nem csak a szakmában, hanem az életben is egy párt alkotó budapesti filmesek nevéhez: a Citromsziget és az Ahol mégsem kolbászból van a kerítés.
Gabriella a nagykanizsai Citromszigetnek hívott, romjaiban is impozáns épületegyüttessel – amely az Osztrák–Magyar Monarchia egyik legnagyobb katonai laktanyájának épült 1890-ben és József főherceg nevét viselte – a munkája kapcsán ismerkedett meg. Az itt élő emberek a társadalom peremére szorultak. Gabriella több diplomával rendelkezik, de a kulturális antropológia áll igazán közel a szívéhez. Ez igazán jó alap ahhoz, hogy az ember az átlagnál nagyobb nyitottsággal járjon-keljen a világban. Remek kiindulópont a dokumentumfilmezéshez is. El is döntötte, hogy az épületben működő hajléktalanszálló lakóinak és az egész környezetnek, illetve az itt létező sajátos szubkultúrának a mindennapjait filmre viszi. Az anyag alapvetően vizsgafilmnek készült, az alkotó ugyanis a Pécsi Tudományegyetemen dokumentumfilm-rendező szakára járt. A film az itt élő emberek egy hétköznapját mutatja be hajnaltól késő estig.
Azóta elkészült az Ahol mégsem kolbászból van a kerítés című film is, amely a kelebiai Kolbász sori tanyák lakóinak életét és egy tanyagondnok fáradozásait mutatja be.
Bácskai Gabriella és Dányi Lajos filmjei rengeteg fesztiválon, tematikus filmes seregszemlén megfordultak itthon és külföldön egyaránt. A 2021-es Lakiteleki Filmszemlén három díjat is nyert az Ahol mégsem kolbászból van a kerítés; köztük a Magyar Művészeti Akadémia különdíját is, de legutóbb az Egyesült Államokban, Alabamában is díjazták!
Vendégünk: Bácskai Gabriella dokumentumfilmes
- INTERMEZZO – Bálint Edinával
Adás: 2023.03.23.