NŐK A TUDOMÁNYBAN, SZERÉNYI BÉLA A NYITÁNYBAN

 

A keddi Reggeli Expresszben Dr Nagy Beátával, a Magyar Szociológiai Társaság elnökével beszélgettünk A nők helyzete a tudományos pályán című közelgő előadásáról és kerekasztal-beszélgetéséről. A Hangjelek rovat vendége Szerényi Béla Martin György- és Erdélyi Zsuzsanna-díjas előadóművész, hangszerkészítő mester, az Óbudai Népzenei Iskola igazgatója, a Magyar Művészeti Akadémia akadémikusa mesél életéről és munkásságáról.

 

NŐK A TUDOMÁNYBAN

Nők a tudományban: A nők helyzete a tudományos pályán – Előadások és kerekasztal-beszélgetés

A Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából a Magyar Tudományos Akadémia és a Magyar Szociológiai Társaság Nők a tudományban: A nők helyzete a tudományos pályán címmel nemzetközi konferenciát tart november 16-án, szerdán az MTA nagytermében. A nemzetközi konferencia célja a nők előtt a tudományos pályán tornyosuló akadályok felismerése és a mechanizmusok azonosítása. A tudományos pályák esetében a nemek közötti egyenlőtlenségnek számos jele tetten érhető. Az egyenlőtlenségek mögött több jól látható és azonosítható nehezítő tényező van. Ugyanakkor kevésbé explicit, sokszor természetesnek vett mechanizmusok is meghúzódnak a háttérben, amelyek rendre láthatatlan helyzetben tartják vagy éppen másodlagos szerepbe kényszerítik a nőket az akadémiai pályán. A konferencia részleteiről Dr Nagy Beátával, a Magyar Szociológiai Társaság elnökével beszélgettünk a Reggeli Expresszben.

 

SZERÉNYI BÉLA

Szerényi Béla Martin György- és Erdélyi Zsuzsanna-díjas előadóművész, hangszerkészítő mester, az Óbudai Népzenei Iskola igazgatója, a Magyar Művészeti Akadémia akadémikusa, Tiszaalpár Díszpolgára. 1990 óta készít hangszereket. Szinte kizárólag tekerőkkel foglalkozik, amelyekből 2022-ig több mint 500 darab készült el. „Fél évezreddel ezelőtt a reneszánsz nagy mesterek sokszor így nevezték magukat: „homo dilettante” – azaz „érdeklődő ember”. Valószínűleg az én pályám sokszínűsége is a hajdanán élt mesterek szemléletmódjához hasonló; mindenre nyitott, az összefüggéseket kereső és azokból új utakat megalapozó személyiségemből adódik.”

Mindennapi munkái ennek megfelelően meglehetősen széles tevékenységi kört fednek le, így az interjúban beszélgetünk az előadóművészetről, hangszerkészítésről, népzenekutatásról, oktatás-nevelésről, civil szervezeti tevékenységekről, intézményvezetésről, egy szóval a múltról, a jelenről és a jövőről.

NYITÁNY – Szerémi Nórával
Adás: 2022.11.15.

Back To Top