Nemzetközi kiállítások a Capa Központban

Az Intermezzoban Bálint Edina vendége Gellér Judit, a Capa Center kurátora, a beszélgetés középpontjában nemzetközi kiállítások a Capa Központban.

A beszélgetés már visszahallgatható ITT:

Hogyan járulhat hozzá a művészet egy fenntarthatóbb, pandémia utáni jövőhöz? Erre a kérdésre keresik a választ a Koholt és törékeny jövő és az E világból való – Elképzelt alternatív kartográfiák című kiállításokon bemutatott alkotások szeptember 19-ig a Capa Központban. A tárlatokon bemutatkozó tizenegy médiaművész a világ különböző pontjairól, Európa mellett többek között Kínából, az Egyesült Államokból és Brazíliából érkezik. Munkáik a PARALLEL – Európai Fotográfiai Platform záró ciklusának hívószavára – „változó idők: művészet egy új világban” – reflektálnak. A 2017-ben létrehozott PARALLEL – Európai Fotográfiai Platform kreatív szervezetek hálózata, melynek célja alkotók és intézmények közötti kulturális kapcsolatok létrejöttének támogatása, valamint mentorálási és bemutatkozási lehetőségek biztosítása Európa-szerte. A PARALLEL tizenhét tagintézményének egyikeként a Capa Központ számos program szervezésében sikerrel működött közre, 2021. augusztus 18. és szeptember 19. között pedig otthon ad a negyedik ciklus záró, a Koholt és törékeny jövő és az E világból való – Elképzelt alternatív kartográfiák című kiállításainak.

Az E világból való – Elképzelt alternatív kartográfiák című kiállítás alkotói alternatív térképek készítésével gondolják újra geopolitikai tájképünket. Személyes történetek és politikai ügyek mentén mutatják be a szubjektivitás és a földrajz szoros kapcsolatát. Az alkotók munkái a nyilvános és privát terek vizsgálatával azt térképezik fel, hogy a térrel és a hellyel való érintkezés révén miként folyik szakadatlan diskurzus az identitásokról. A térképeket minden kiállított művész állandó fejlődésben lévő, folyamatos kutatás és felülvizsgálat alatt álló, élő dokumentumokként közelíti meg. Munkájuk együttesen tárja fel, hogy a kartográfiai gyakorlatok miként segíthetik elő a tudás új formáinak és a jelentésalkotás új rendszereinek kialakulását. Az öt művész által bemutatott projekt nemcsak azt vizsgálja, hogy a művészet miként konfrontálódhat egy új világgal, hanem azt is, hogy miként segíthet annak felépítésében. A Koholt és törékeny jövő című kiállítás öt olyan művészt mutat be, akik a múlt és a jelen mulandóságának rekonstruálásával alternatív jövőképeket vázolnak fel, miközben próbálnak eligazodni törékeny világunkban.

A félretájékoztatás és az ökológiai katasztrófák globális növekedése arra ösztönzi ezeket a művészeket, hogy a múltba ássanak, úgy tárják fel a jelen zord, homályos rétegeit. Ahelyett, hogy a közvetlen környezetüket fényképeznék, inkább különböző, mélyen személyes vagy épp számukra teljesen idegen anyagokat tartalmazó archívumokkal dolgoznak. A talált dokumentumok – amelyek szorosan kapcsolódnak az emlékezethez – újságok, családi fotóalbumok, levelek, közösségi média kommentek vagy akár invazív növényfajok formájában is megjelenhetnek. Az archív szöveg- és képanyagok kombinációjának elforgatásával, kitágításával és átrendezésévelegy sokkal bizonytalanabb és árnyaltabb jövő vízióját vetítik elénk.

Back To Top