ENSZ ÓCEÁNOK ÉVTIZEDE A FŐVÁROSI ÁLLATKERTBEN

 

A tengeri élővilág képviselőinek bemutatásával, élményeket adó közönségprogramokkal és tematikus foglalkozásokkal járul hozzá a Budapesti Állatkert az óceánokkal kapcsolatos általános műveltség gyarapításához, kibővítéséhez. Ezzel a munkával a városligeti intézmény kapcsolódik az ENSZ által meghirdetett Óceánok Évtizede programhoz. Az Intermezzo vendége Hanga Zoltán, a Fővárosi Állat- és Növénykert szóvivője.

2017-ben az ENSZ meghirdette a 2021-től 2030-ig tartó Óceánok Évtizedét.

Az Óceánok Évtizedének alapgondolata a világóceán, amely tiszta, egészséges, termelékeny és fenntartható módon hasznosítható, kiszámítható, biztonságos, hozzáférhető, illetve inspiráló és kellemes. Ahhoz azonban, hogy a világtengerek ebbe a mindenki számára kívánatos állapotba kerüljenek, illetve ilyen állapotban maradjanak, mindenekelőtt az óceánokkal kapcsolatos tudományos ismereteket kell gyarapítani, hogy alapjául szolgálhassanak az óceánok védelmével, kezelésével, fenntartható hasznosításával kapcsolatos döntéseknek.

Bár az oceanográfia tudománya sokat fejlődött az elmúlt évtizedekben, még ma is sok a megválaszolatlan kérdés. Jó példa erre az a tény, hogy számos égitest felszínét jobban ismerjük, mint az óceánok mélyének domborzatát. De a tengerek élővilágára is igaz, hogy napjainkban is sok meglepetést, ismeretlen fajt tartogat a kutatók számára.

A tengerek lakóival kapcsolatos ismeretterjesztő munka a Budapesti Állatkertben már száztíz esztendős múltra tekint vissza, hiszen 1912-ben itt nyílt meg az ország első, tengeri állatokat is bemutató nyilvános akváriuma. A városligeti intézmény jelenleg több helyszínen is bemutat tengerlakó fajokat. Ezek közül a leghangsúlyosabb a 2018-ban megnyílt Cápasuli, de a Pálmaház alatt található, műemléki oltalom alatt álló patinás Akváriumban is láthatók tengeri állatok az trópusi édesvizek lakói mellett.

INTERMEZZO – Bálint Edinával
Adás: 2022.03.24.

Back To Top