AZ ÉV GOMBÁJA AZ ÍZLETES RIZIKE

 

Az Ízlés szerint című rovatban ezúttal az ízletes rizikéről lesz szó: ez lett ugyanis az év gombája a Magyar Mikológiai Társaság honlapján rendezett közönségszavazáson. Szerémi Nóra beszélgetőtársa Benedek Lajos, a Magyar Mikológiai Társaság vezetőségi tagja, egyetemi oktató, akivel arról beszélgetünk, miért érdemes gombát fogyasztani, milyen élettani hatásai vannak, és vajon miért az ízletes rizike lett a befutó a szavazáson.

Ez a gombafaj könnyen elkülöníthető a súlyosan mérgező gombafajoktól, és leginkább más, szintén ehető rizikefajokkal téveszthető össze. Hasonlít hozzá az égetően csípős ízű sárgulótejű tejelőgomba, amely viszont a tölgyfák alatt terem, és tejnedve nem narancsos, mint a rizikének, hanem kezdetben fehér, majd hamar kénsárga színű lesz. Ezt a fajt népies nevén bolond ember rizikéjének hívják.

A Magyar Mikológiai Társaság kutatója szerint biztonsággal vásárolhatunk a hazai piacainkon erdőkben és mezőkön termő gombákat is, ahol hivatásos gombaszakellenőrök vannak jelen, és több mint 70 vadontermő gombafajt lehet árusítani. „Sajnos az európai szinten is egyedülálló gombaszakellenőr-hálózatunk ellenére is előfordulnak hazánkban gombamérgezések. Ezeket általában be nem vizsgált, ismerősöktől kapott vagy éppen házaló árusoktól származó gombák okozzák. Óvatosnak kell lennünk, mindig tartsuk szem előtt, hogy csak gombaszakellenőr által minősített vadontermő gombát fogyasszunk” – hangsúlyozza a szakember.

A gombákból változatos és igen ízletes ételek készíthetők. Mindenképpen érdemes szélesíteni a palettát, és kipróbálni a konyhában a vadontermő gombafajokat is, amilyen például az ízletes rizike – emelik ki a közleményben.

NYITÁNY – Szerémi Nórával
Adás: 2022.03.02.

Back To Top