A SZERETET NEM ÁRT – KISFILMEKKEL A KAPCSOLATI ERŐSZAK ELLEN

 

A Vetítő című rovatban ezúttal egy különleges kampányról lesz szó: az Ökumenikus Segélyszervezet online rövidfilmeket készített a verbális és lelki bántalmazásról, ezekkel arra szeretné felhívni a figyelmet, hogy az erőszaknak semmilyen formája nem elfogadható egy párkapcsolatban, és hogy az érintetteknek van hova fordulniuk segítségért. Az Ökumenikus Segélyszervezet szociális igazgatójával Rácsok Balázzsal a filmekről és a kampány részleteiről beszélget Szerémi Nóra.

Balsai Móni és Thuróczy Szabolcs főszereplésével készült a verbális- és lelkiabúzus-kampány első filmje. A segélyszervezet közösségi felületein összesen négy, bántalmazást ábrázoló videó lesz látható. A filmek mind valós történetekből, korábbi áldozatok elbeszéléseiből születtek. A bántalmazókat és áldozataikat népszerű színészek formálják meg, mint Bakonyi Alexandra és Nagy Ervin, Mezei Léda, Nagy Kata és Szalay Bence.

A négy rövidfilmben közös, hogy az áldozatok személyisége a bántalmazás és az elnyomás hatására torzul. A bántalmazott azt tanulja meg egy ilyen kapcsolatban, hogy nem ér semmit, minden az ő hibája, és jobb, ha mindenben az őt elnyomó másik utasításait követi. Annyira fél attól, hogy okot adhat az erőszakra, hogy folyamatos készenléti állapotban van, mindig felkészülve az újabb támadásra. Miközben próbál megfelelni bántalmazójának, annak bántó mondatai beférkőznek a fejébe, és szinte sajátjaiként szólnak benne, magát ostorozza velük. Eljut arra a pontra, hogy bántalmazója már akkor is képes őt félelemben tartani, ha nincs is jelen.

A krízisambulanciákon az esetek 10%-a férfiakat is érint, az egyik filmben ezért női szereplő alakítja a bántalmazót, és egy erősnek látszó férfit sodor olyan helyzetbe, hogy sértegetés és zsarolás áldozata lehet pusztán azért, mert sakkban tudja tartani őt valamivel.

Fontos, hogy támogatást kapjanak környezetüktől az áldozatok

Az Ökumenikus Segélyszervezet kifejezetten erre a célra létrehozott honlapján (www.aszeretetnemart.hu), valamint krízisambulanciáin a bajba jutottak szakemberektől kérhetnek segítséget tanácsadás formájában jogásztól, pszichológustól vagy szociális munkástól. A segítségkérés lehetősége azért is fontos, mert az áldozat számára gyakran nehéz és hosszú folyamat felismerni, hogy bántalmazó kapcsolatban él, és legalább ennyire nehéz számára az abból való kilépés, főleg, ha vagyon, lakhatás vagy közös gyermek is összeköti őt a bántalmazóval.

NYITÁNY – Szerémi Nórával
Adás: 2022.03.03.

Back To Top