A BARÁTUNK LENNE-E CHOPIN? – TÓTH ENDRE ELŐADÁSA A ZENESZERZŐRŐL

 

A barátunk lenne-e Chopin? címmel Tóth Endre zenetörténész előadását hallhatjuk február 28-án a Kelet Kávézóban. A pandémia előtt elkezdett és két év kényszerszünet után folytatódó sorozatból nem elsősorban a műveket ismerheti meg a hallgatóság, hanem magát az embert, azokat a tulajdonságokat, amelyeket lehet szeretni vagy utálni, de mindenképp emberiek, és ezek megismerése után (talán) a zenét is másképp hallgatjuk majd.

Chopin különleges figura volt, aki nem érdeklődött kortársai iránt. Rajongott érte Schumann és Liszt, de ezt a rajongást Chopin nem nagyon viszonozta. Arisztokrata hölgyeknek adott zongoraórákat, de amikor fizettek neki, közben inkább kinézett az ablakon, mintsem hozzáérjen a pénzhez, aztán pedig nagy élvezettel szerezte be magának a legjobb minőségű ruhákat. Zenéje kapcsán sokan mondták őt femininnek vagy hisztérikusnak, és miközben ódákat zengtek zongorajátékáról, leginkább lámpaláza miatt egész életében annyi koncertet adott, mint ma egy fiatal, befutott zongorista pár hónap alatt. Az ember, aki szeretett, aki gyűlölt, aki egyszer kedves volt, máskor indulatos, aki evett és ivott, aki sokat betegeskedett, és akinek hihetetlenül hiányzott hazája, Lengyelország, ahová sosem térhetett vissza.

A Kelet Kávézóban Chopin születésnapjának előestéjén a 212 éve született lengyel-francia zongoraművész-komponista lesz tehát a fókuszban Tóth Endre előadásában, akivel arról is beszélgettünk, a korabeli leírások egyöntetűek-e Chopinnel kapcsolatban, vagy ellentmondásos volt a megítélése; rövid élete során rajongás kísérte, de ez kitartott volna-e vajon, ha tovább él? Mi az, ami a legérdekesebb benne mint személyiségben a művészettörténész számára?

PAPAGENO – Háver-Varga Mariannal
Adás: 2022.02.26.

Back To Top