Nőnapot ünneplünk ma

dolgozo n

A nemzetközi nőnapot 1917 óta (Magyarországon 1948 óta) minden év március 8-án tartják

AENSZ világnapok között számon tartott nőnap eredetileg a nők egyenjogúságával és szabad munkavállalásával kapcsolatos demonstratív nap volt: 1857-ben New Yorkban negyvenezer textil- és konfekcióipari munkásnő lépett sztrájkba a béregyenlőségért és a munkaidő csökkentésért. Napjainkban a nők elleni erőszak, a nőket érő családon belüli erőszak, a munkahelyi szexuális zaklatás, a prostitúció és az egyéb, a nők ellen elkövetett erőszak formái elleni tiltakoznak civilek szerte a világban.

A nemzetközi munkásmozgalom, valamint, a nők emancipációja vezetett a következő állomáshoz1866szeptember 3.és 8. között az I. Internacionálé (hivatalosan: Nemzetközi Munkásszövetség) első kongresszusán határozatot fogadtak el a nők hivatásszerű munkavégzéséről.

Az 1889július 14-én kezdődő II. Internacionálé alakuló közgyűlésén Clara Zetkin beszédében hirdette a nők jogát a munkához, az anyák és gyerekek védelmét és a nők széles körű részvételét az országos és nemzetközi eseményekben.

Zetkin luxemburg1910

Clara Zetkon és Rosa Luxemburg nőjogi aktivisták, 1910

1909-ben az Egyesült Államokban tartották meg az első nemzeti nőnapot, február utolsó vasárnapjára, 28-ára igazítva.

II. Internacionálé VIII. kongresszusán 1910augusztus 28. és szeptember 3. között határoztak arról, hogy a nők választójogának kivívása érdekében nemzetközileg is nőnapot tartanak. A határozatot a kongresszus elfogadta, de a megemlékezés pontos dátumáról nem született döntés. 

1910 w d

1911március 19-énAusztriábanDániábanNémetországban és Svájcban tartották meg a világon először a nemzetközi nőnapot.

1917március 8-án (a juliánus naptár szerint február 23-án, azaz: február utolsó vasárnapján) Oroszországban nők tüntettek kenyérért és békéért. Négy nappal később – nem közvetlenül ennek a tüntetésnek a hatására – II. Miklós cár lemondott, s polgári kormány alakult, mely szavazójogot biztosított a nőknek. Ezzel vált véglegessé a nőnap dátuma is, mely a világ legtöbb országában március 8-a.

USA 1917

Tüntetés a női választójogért, USA, 1917 (fotó: mult-kor.hu)

1977-ben az ENSZ-közgyűlés hivatalos ünneppé tette a nők jogai és nemzetközi béke napját.

usa 1975

Nemzetközi Nőnap, 1975, New York

Magyarországon először 1913-ban csatlakozott a nőnapi felhíváshoz, egy évvel később már országszerte rendezvényeket tartottak. A következő korszakban a nőnap ünneplése már kötelezővé vált, és az eredetileg különböző időpontokban rendezett nőnapot 1948-tól szovjet mintára március 8-án tartották meg.

nőnap 1956

Nőnaő Sztálinvárosban, 1956-ban

 

forrás: 12345

Back To Top